Je možný život na Marse? Atypické mikróby nájdené hlboko pod povrchom Zeme

Je možný život na Marse? Atypické mikróby nájdené hlboko pod povrchom Zeme

Život na Zemi odhaľuje stále nové tajomstvá. Tie majú často zaujímavé dôsledky aj pre život mimo našej planéty.

Jeden z nových výskumov identifikoval cyanobaktérie (triedu mikróbov známych tým, že vedia premeniť slnečné žiarenie na cukor), žijúce hlboko pod zemským povrchom. V takej hĺbke sú vzdialené od akéhokoľvek slnečného žiarenia.

Cyanobaktérie, aj keď sú veľmi malé, majú na svedomí to, že naša Zem sa zmenila z nehostinnej skaly na zelený a prekvitajúci svet. No v prvom rade poskytli kyslík pre tvorbu našej atmosféry. „To, čo „vynašli“ cyanobaktérie, bolo nesmierne dôležité počas celej histórie života na Zemi,“ povedala Lynn Rothschildová, astrobiologička v Ames Research Center v Kalifornii patriaceho pod NASA.

„Dokázali zmeniť našu Zem na miesto, ktoré je obývateľné pre zvieratá, ktoré sa tu vyvinuli,“ povedala Rothschildová. Cyanobaktérie boli schopné premeniť ľahko prístupné zlúčeniny na začiatku vývoja Zeme (ako voda a oxid uhličitý) na kyslík a cukor. Vieme, že kyslík a cukor sú nesmierne dôležité napríklad pre zvieratá, pretože sú nevyhnutné ku ich prežitiu. Niektoré cyanobaktérie môžu dokonca premeniť dusík, ktorý tvorí väčšinu našej atmosféry, do biologicky využiteľného amoniaku.

Cyanobaktérie – potrebujú k životu svetlo?

Toto všetko je podmienené tým, že baktérie prijmú dostatok slnečného žiarenia na fotosyntézu (reakciu, ktorá umožňuje, aby sa cyanobaktérie, rastliny a podobné organizmy vyživovali). To nás vedie k predpokladu, že miesto hlboko pod povrchom Zeme je nepravdepodobným útočiskom pre cyanobaktérie. Ale autori nového výskumu tvrdia, že práve tieto mikróby sa tu nachádzajú! Cyanobaktérie žijúce v hĺbke 600 metrov pod povrchom Pyrenejského poloostrova v juhozápadnom Španielsku.

Ak sa nový výskum potvrdí, môže to naznačovať, že niektoré cyanobaktérie, ktoré nedokázali zhromaždiť dostatok slnečného svetla na dokončenie fotosyntézy to skúsili inak. Zistili, že namiesto slnečného svetla môžu využívať vodík. (Vodík tiež vyživuje mikróby nachádzajúce sa na dne oceánu v blízkosti hlbokomorských hydrotermálnych prieduchov, ktoré sú tiež študované ako potenciálne analógy mimozemského života.)

Život na Marse

Tento veľký prechod z fotosyntézy na chemické živobytie je zaujímavý, pretože zatiaľ čo Mars (pokiaľ vieme) nie je  miestom, kde by život prekvital, toto zistenie by mohlo znamenať prevrat. Ak sa na Zemi vyskytli cyanobaktérie, ktoré si našli nový spôsob výživy, zvyšuje to šance, že sa niečo podobné stalo s hypotetickými cyanobaktériám-podobným organizmom na Marse?

Je to vzrušujúci návrh, povedala Rothschildová. „Myšlienka organizmov primárne žijúcich na povrchu, ktoré sa teraz nachádzajú pod zemou, je niečo, o čom sa mnohí z nás stále rozprávajú,“ povedala Rothschildová, ale zvyčajne nie v kontexte cyanobaktérií, ktoré sa považujú za príliš závislé od slnečného žiarenia. „Poskytuje to pekný príklad organizmov, ktoré začali svoj život na povrchu a potom sa dokázali prispôsobiť životu hlbokej biosféry.“

Zaujímavé cyanobaktérie

Nebolo by to po prvýkrát, čo sa zistilo, že cyanobaktérie sa správajú neočakávane, povedala pre Space.com Daniela Billi, astrobiologička na Rímskej univerzite, ktorá nie je zapojená do tohto nového výskumu. Práve tento rok rozdielny tím vedcov zistil, že určité cyanobaktérie môžu vykonávať fotosyntézu len pomocou infračerveného svetla, ktoré je mimo viditeľného spektra. Nový výskum pokračuje o krok ďalej, povedala Billi.

„Je to nový typ metabolizmu, ktorý je naozaj veľmi náročný,“ povedala. Tiež je to nečakaný spôsob ako prežiť. „Ukazuje sa, že existujú cesty, o ktorých sme dosiaľ nerozmýšľali.“

Nový výskum, ktorý bol zverejnený 1. októbra v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, podčiarkuje jednu z najhlasnejších fráz v astrobiologickom výskume: že život je zvláštny, vytrvalý a všadeprítomný.

„Zakaždým, keď skúmame podivné, extrémne prostredia na Zemi, vždy je pre nás prítomnosť života prekvapením. Často nájdeme formu života, o ktorej sme ani nerozmýšľali, alebo sme mysleli, že nie je možná,“ povedala Billi. „Sme veľmi vzdialení od poznania života a všetkých jeho extrémov.“

Zdroj: space

Pridaj komentár

Zatvoriť