Prečo je plast zlý pre životné prostredie? Aké sú možné riešenia problémov s obalmi?

Prečo je plast zlý pre životné prostredie? Aké sú možné riešenia problémov s obalmi?

V súčasnosti sú klimatické zmeny a narušenie životného prostredia obrovskou témou a výzvou, ktorej musíme ako spoločnosť čeliť.

Podľa viacerých odborných zdrojov nám ostáva posledných 12 rokov na to, aby sme sa začali správať k životnému prostrediu inak. Ak sa tak nestane, naša Zem sa dostane do situácie, ktorá už viac nebude riešiteľná.

Jedna z viacerých príčin, ktorou ako spoločnosť prispievame k zhoršovaniu životného prostredia je nadmerná spotreba plastov.

Viete čím plasty škodia životnému prostrediu? Ako sa im vyhýbať a ktoré materiály sú bezpečnejšie?

Prečo plast škodí životnému prostrediu

Na svete sa v súčasnosti vyprodukuje 300 miliónov ton plastového odpadu ročne. Veľké množstvo z tejto obrovskej masy skončí v oceánoch.

Jednou z negatívnych  vlastností plastu je jeho nebiodegradovateľnosť – to znamená, že sa v prírode nerozloží. K čiastočnému rozloženiu plastu dôjde po 400 rokoch, ani vtedy sa však nerozloží úplne, len sa rozpadá na menšie a menšie čiastočky. Plasty v oceánoch (ale aj všade inde) následne škodia živočíchom a aj nám ľudom.

Problém pre živočíchov

Morské živočíchy si malé plastové čiastočky pomýlia s potravou a následne uhynú. Veľké živočíchy ako delfíny, veľryby, žraloky a korytnačky často uviaznu v rybárskych sieťach a neskôr umrú od hladu.

Znečistenie oceánov plastom je také kritické, že pri pitve sa plast našiel vo všetkých uhynutých korytnačkách a v 60 % morských vtákoch. Vedci už dokonca po prvýkrát objavili mikroplast aj v stolici človeka. Je teda veľký predpoklad, že plasty sa nachádzajú aj v potravinovom reťazci nás ľudí (theguardian.com).

Cena

Výhodou a zároveň nevýhodou plastu je jeho nízka cena. Tým pádom si plast ako materiál nevážime a sme náchylnejší ho vyhadzovať aj vtedy, keď to vôbec nie je potrebné. Potvrdzuje to aj fakt, že polovica vyprodukovaného plastu skončí v odpade za menej ako rok od jeho výroby.

Recyklovateľnosť

Ďalším problémom plastu je to, že len minimum je znova recyklovateľných. Ak doma poctivo triedite odpad, asi vám sklameme.  Len 9 % zo separovaného plastového odpadu sa dá znova využiť. 

Aké sú možné riešenie plastového zamorenia?

V súčasnosti sa množstvo ľudí zaujíma ako redukovať svoju škodlivú stopu na životné prostredie.

Ako teda môžete svojím podielom prispieť k zníženej produkcii plastu a jeho neekologickej likvidácii?

Možnosti je viacero:

  •  Prestaňte nakupovať veci, ktoré nepotrebujete Pri kúpe výrobkov sa sústreďte na firmy, ktorých prioritou je ekológia. Kupujte ekologické produkty, ktoré neškodia životnému prostrediu.
  •  Nakupujte v bezobalových obchodoch V súčasnosti sa už nachádzajú v každom väčšom meste. Do vami prinesenej nádoby si môžete načapovať napríklad prací prášok, aviváž, prostriedok na umývanie riadu ale aj kozmetiku.
  • V bezobalových obchodoch nakúpite často aj potraviny. Do sklenej nádobky si môžete znovu naberať strukoviny, sušené ovocie a podobne.  Na nákup ovocia a zeleniny používajte látkové sáčky Môžete si ich ušiť doma, kúpiť v zero waste obchodoch alebo v DM drogérii.
  • Pri objednávaní take away jedla alebo kávy so sebou si  noste svoje nádobky . Jednorazové obaly na jedlo sú nerecyklovateľné, podobne ako poháre na kávu a zbytočné slamky. Tie by už mali byť minulosťou, keďže budú v Európskej únii spolu s inými jednorazovými plastovými predmetmi zakázané.
  • Zaujímate sa o produkty, ktoré sú vyrobené z biologicky nezávadných materiálov. Jednou z alternatív k plastu je napríklad bambus, z ktorého sa dajú kúpiť napríklad zubné kefky alebo taniere a misky.
  • Ak máte tú možnosť, snažte sa aspoň o čiastočnú potravinovú sebestačnosť. Ovocie a zelenina vypestované na záhradke alebo balkóne sú nie len chutnejšie, ale aj veľmi ekologické. Pri ich pestovaní nevyprodukujete žiadny plast, zároveň sa tým znižujú emisie, ktoré sa tvoria pri preprave jedla z jednej časti sveta na druhú. A povedzme si pravdu, tie jahody v plastovej krabičke, ktoré sú kúpite v decembri v supermarkete majú od ozajstných jahôd veľmi ďaleko. Ak si nemôžete ovocie pestovať, navštevujte lokálne tržnice a farmy.

Záver

Ako spotrebitelia máme zodpovednosť za produkty, ktoré si denne vyberáme a podporujeme svojou kúpou. Postupnými krokmi môžeme spomaliť nadmernú spotrebu plastových výrobkov. Zero waste dnes nie je len moderný výmysel, je to filozofia uvedomelých ľudí, ktorí sú si vedomí závažnosti ekologických zmien.

Zdroje:

independent.co.uk/

Pridaj komentár

Zatvoriť