Je hoverboard bezpečný?

Je hoverboard bezpečný?

Hoverboard v takej podobe, ako ho poznáme dnes, bol vynájdený na začiatku roku 2013. V Číne sa v roku 2014 začal vyrábať vo veľkom. Tento vysoký objem výroby vyústil v produkciu nekvalitných kusov, a preto boli niektoré jednotky náchylné k požiaru (kvôli prehriatiu batérie). Tieto incidenty s lacnými čínskymi výrobkami viedli k hromadnému stiahnutiu mini segwayov z trhu v roku 2016.

Avšak v dnešnej dobe sú hoverboardy bezpečnejšie napríklad v porovnaní s telefónmi. Akoto? Zistíte v článku. Prečítajte si aj zopár tipov, ktoré by ste mali vedieť pred kúpou hoverboardu.

Po obrovskom boome hoverboardov sa následne začali hromadne sťahovať z trhu. Niektoré mestá zakázali prepravu na mini segwayoch po cestách a chodníkoch. Letecké spoločnosti zakázali ich prepravu lietadlami. Amazon dokonca prestal predávať určité modely.

Spísal sme pre vás všetky potrebné informácie, ktoré potrebujete vedieť pred zakúpením hoverboardu.

Po prvé: Čo je to Hoverboard?

Hoverboard (inými názvami elektroboard, mini segway alebo kolonožka) je elektronický dopravný prostriedok. Pozostáva z dvoch kolies spojených doskou, na ktorej má jazdec nohy. Je to prenosné zariadenie poháňané väčšinou lítium-iónovými batériami.

Viac o tom, čo je to hoverboard a ako funguje zistíte v tomto článku.

Stále dochádza k ich samovznieteniu?

V roku 2015 sme zaznamenali mnohé správy o vznietení alebo výbuchoch hoverboardov.

Čo bolo príčinou?

Išlo o kombináciou chybných batérií a zlej elektroniky. Hoverboardy sú poháňané veľkými lítium-iónovými batériami. Tie sa môžu prehrievať a za veľmi zriedkavých okolností môžu explodovať. Avšak, niečo podobné sa v minulosti stalo aj so smartfónom Samsung Galaxy Note 7.

Bezpečnosti Lithium-ionových batérií sme sa bližšie venovali v článku o náhrade klasických batérií novými.

Začiatkom roka 2016 komisia pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov preskúmala bezpečnosť hoverboardov všetkých značiek. Odvtedy odporúča, aby každý nový hoverboard bol „certifikovaný podľa UL 2272„. Takto preverené hoverboardy sú klasifikované ako bezpečnejšie (UL je organizácia, ktorá certifikuje, validuje, testuje, overuje a kontroluje elektronické zariadenia).

Tiež sa odporúča zakúpiť kvalitnejší skúter od overeného výrobcu. U nich je totiž omnoho menšie riziko vzniku požiarov (keďže sa skladajú z kvalitných súčiastok).

Aké sú ďalšie obavy o bezpečnosť?

Aj keď sa dnes už nemusíte obávať výbuchov, stále sú tu riziká, ktoré treba mať na pamäti.

Medzi ne patria:

Pád

Rovnako ako pri akomkoľvek rýchlo sa pohybujúcom sa vozidle môže jazda na hoverboarde spôsobiť zranenie. Výkonnejšie hoverboardy môžu dosiahnuť maximálnu rýchlosť 16 km/h. Pri tejto rýchlosti by ste mohli utrpieť väčšiu ujmu, ako keby ste spadli napr. z pomalšie sa pohybujúceho skateboardu.

Preto nezabúdajte na vašu bezpečnosť a pri jazde používajte prilbu a chrániče.

Dopravné nehody

Rovnako ako u bicyklov a skateboardov, aj u mini segwayov existuje riziko dopravnej nehody (najmä ak jazdíte po ceste alebo v jej blízkosti). Zdržiavajte sa radšej v bezpečí chodníkov. Avšak pozor! Niektoré krajiny majú obmedzenia v ich používaní a môžete ich používať len na cestách.

Preto si pri ceste do zahraničia vopred zistite prípadné obmedzenia. Na mini segwayoch si napríklad nezajazdíte na verejných cestách alebo chodníkoch v štáte New York, Austrálii a Spojenom kráľovstve.

Prečítajte si nasledujúci článok, ak chcete zistiť, aké zákony platia v ostatných krajinách.

Hmotnostné obmedzenia

Hoverboardy majú minimálny (zvyčajne okolo 4o kg – pokiaľ sa nejedná o detský hoverboard) a maximálny limit hmotnosti (niektoré dosky unesú aj 120 kg človeka). Tieto limity majú chrániť jazdca a skúter, a preto pred kúpou dôsledne zhodnoťte aj tento aspekt.

Deti, ktoré sú pod touto hmotnostnou hranicou, budú mať problém s jazdím. Skútre totiž nezaznamenajú ich váhu dostatočne, a tým pádom nebudú môcť dosku správne vyvažovať. Avšak existujú aj detské hoverboardy, alebo tie, ktoré majú minimálnu povolenú hmotnosť 20 kg.

Strmé kopce

Väčšina skútrov tiež nebude fungovať do príliš strmých kopcov (zvyčajne pri prevýšení nad 30 stupňov). Neexistujú žiadne limity pre výšku jazdca, avšak myslite na to, že keď stojíte na doske, ste vyšší zhruba o 10 cm. Ak ste mimoriadne vysokí, budete tak počas jazdy vystavení väčšiemu riziku.

Ktorý hoverboard by som si mal kúpiť?

Na trhu je mnoho rôznych firiem. Ceny sa začínajú na 179,90 € a dosahujú až 866,50 € (toľko zväčša zaplatíte za jednokolky). Mnohé z nich majú rovnaké parametre, s malými odchýlkami vo výkone, vzhľade či rýchlosti.

Zdroj: cnet.com

Teraz už viete, na čo všetko treba myslieť pri kúpe hoverboardu. Ak chcete nájsť Hoverboard ako na mieru pre vás, skúste si prezrieť katalóg všetkých mini segwayov dostupných na Slovensku:

Zobraziť katalóg produktov

Pridaj komentár

Zatvoriť