Môžem jazdiť po chodníku? Hoverboard a zákony
Môžem jazdiť po chodníku? Hoverboard a zákony | Hoverboard.sk

Môžem jazdiť po chodníku? Hoverboard a zákony

Hoverboardy sú čoraz populárnejšie a preto nie je divu, že sa o ne začali zaujímať aj zákonodarcovia. V niektorých svetových metropolách sa stali také obľúbené, že ich začalo využívať až príliš veľa ľudí. To spôsobilo, že ich boli plné chodníky a preto bola kvôli bezpečnosti jazda po chodníkoch na hoverboarde zakázaná.

Obavy o bezpečnosť chodcov pri používaní hoverboardov mohli vzniknúť aj kvôli zaznamenaným prípadom samovznietenia hoverboardov. Tieto však boli v skutočnosti zapríčinené lacnými čínskymi napodobneninami hoverboardov, a preto sa v dnešnej dobe už takýchto prípadov nemusíme obávať.

Hoverboard a zákony platné na Slovensku

Je hoverboard považovaný za vozidlo?

Platná legislatíva:

Hoverboard smie byť použitý na komunikáciách v SR. Osobné vozidlo Hoverboard nie je podľa legislatívy platnej v SR motorovým ani nemotorovým vozidlom a používateľ tohto zariadenia je v zmysle zákona 2 písm. j) zákona č., 36112000 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách a o zmenách niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, považovaný za chodca.

Čo to znamená?

Podľa zákona o premávke na pozemných komunikáciách ste preto pri jazde na hoverboarde považovaní za chodcov a nemali by ste preto prekročiť rýchlosť 7 km/h.

Zobraziť katalóg produktov

Hoverboard a zákony vo svete

KTORÉ ŠTÁTY NA SVETE VYDALI ZÁKAZ HOVERBOARDOV?
Niektoré mestá zakázali premávku hoverboardov po svojich uliciach a chodníkoch. Dôvod – v dave môže niekto, kto používa hoverboard, spadnúť a zraniť niekoho iného. Tento zákaz je dobrým nápadom pre veľké mestá, kde sa pohybuje veľké množstvo ľudí (ako napríklad New York, Londýn, Kalifornia…).

Tu je zoznam miest, v ktorých by ste si mali dávať pozor na tamojšie zákony ohľadom hoverboardov (inak môžete riskovať pokutu):

KALIFORNIA

Nová legislatíva od 1. januára 2016 definuje novú kategóriu „elektronicky motorizované dosky“. Jazdci sa musia pohybovať rýchlosťou nižšou ako 15 míľ za hodinu (24.14 km/h), môžu niesť len jednu osobu a nesmú byť väčšie ako 60 x 18 palcov. Zákon vám umožňuje jazdiť po verejných uliciach rýchlosťou 35 míľ za hodinu alebo nižšou, za predpokladu, že ste starší ako 16 rokov, nie ste pod vplyvom omamných látok a nosíte prilbu. Nedodržiavanie predpisov vás môže vyjsť 250 USD.

VEĽKÁ BRITÁNIA

Londýn bol prvým mestom, ktoré na svojich uliciach zakázalo hoverboardy. Uplatňovanie tohto zákazu zatiaľ nie je úplne striktné.
Podľa britského zákona sú hoverboardy motorové vozidlá, takže je nelegálne jazdiť po chodníkoch. Ale pretože nie sú ani licencovaným vozidlom, sú ilegálne aj na cestách. So svojim hoverboardom môžete jazdiť len na súkromnom majetku.
Pokuta sa môže vyšplhať až do sumy 500 libier. Jediná dosiaľ zaznamenaná pokuta (vo výške 340 libier) bola udelená 51-ročnému mužovi, ktorý jazdil po chodníku.

HOLANDSKO

V Holandsku je zakázané jazdiť na elektroboarde po uliciach aj chodníkoch. Povolené sú na súkromných pozemkoch.

TORONTO

Tu sú hoverboardy považované za motorové vozidlá (motorové vozidlá nie sú povolené na chodníkoch). Ontárijské zákony ich ale nekvalifikujú ako motorové vozidlá, a preto nie sú povolené ani na cestách. Dobrou správou je, že polícia zatiaľ nepresadzuje tento zákon.

LOS ANGELES

Elektroboardy sú zakázané vo verejných vlakoch.

HONG KONG

Hongkong zakázal hoverboardy na uliciach aj chodníkoch, ale momentálne sa tento zákaz prehodnocuje. Pri nedodržaní zákazu môžete zaplatiť pokutu vo výške až 5 000 HKD (približne 552 €).

NEW YORK

New York radí hoverboardy do kategórie motorových vozidiel a preto s ním nemôžete jazdiť po chodníku. Ak vás chytia na hoverboarde na uliciach NYC, môžete dostať pokutu vo výške až 500 $.

AUSTRÁLIA – NEW SOUTH WALES

NSW zakázal hoverboardy na svojich cestách. Pokuta za porušenie zákazu je 900 AUD (okolo 590 €).

 

ZÁVER

Vzhľadom k rastúcej popularite hoverboardov, sa dá očakávať, že väčšina miest (hlavne tých veľkých) objasní svoj postoj k tejto najhorúcejšej novinke. Možno niektoré dokonca prehodnotia svoje zákazy. Uvidíme časom.
Na Slovensku sa môžeme tešiť z toho, že môžeme slobodne jazdiť na hoverboardoch.
Zdroj: bestelectrichoverboard

Zobraziť katalóg produktov

Pridaj komentár

Zatvoriť