Exoplanéty plné vody sú dobrým znamením, že by tam mohol existovať mimozemský život

Exoplanéty plné vody sú dobrým znamením, že by tam mohol existovať mimozemský život

Ak hľadáme život mimo nášho malého kúta vesmíru, v prvom rade je základom hľadať známky vody. Zatiaľ žiadna forma života, o ktorej vieme, totiž nemôže existovať bez vody.

Keď astronómovia pozorujú planéty, ktoré obiehajú hviezdy mimo našej slnečnej sústavy, objav vody je preto vždy pozitívnym znamením.

Nový výskum prezentovaný na geochemickej konferencii Goldschmidt v Bostone naznačuje, že svety, ktoré sa skladajú z vody sa môžu vyskytovať oveľa častejšie, ako sme doposiaľ verili.

Tím vedcov na Harvardovej Univerzite, vedený Dr. Li Zengom, analyzoval údaje z vesmírneho teleskopu Kepler, ktorý od roku 2009 skúma planéty. Doteraz objavil viac ako 4000 exoplanét, z ktorých väčšina je považovaná za super-Zem.

Super-Zem je označenie, ktoré pomenúva obrovské planéty s 1,5 až 2,5-násobkom polomeru Zeme. Sú teda obrovskými verziami Zeme.

Pomocou meraní z družice Gaia Európskej vesmírnej agentúry (ESA) dokázal tím predpovedať zloženie týchto ďalekých planét.

„Brali sme do úvahy to, ako hmotnosť súvisí s polomerom a vyvinuli sme model, ktorý by mohol vysvetliť tento vzťah,“ povedal Li Zeng. Tento model naznačuje, že asi 35 percent všetkých v súčasnosti známych exoplanét, by mali obsahovať vodu.

Zeng však vzápätí varoval, že zatiaľ čo ich model predpovedá, že tieto Super-Zeme sú preplnené vodou, táto voda nie je identická s pozemskou vodou. Táto voda má teplotu vyššiu ako 200 stupňov Celzia.

Napriek tomu si život vie nájsť cestu

„Život by sa mohol vyvinúť na niektorých vrstvách v blízkosti týchto vodných plôch, vtedy, keď nastanú vhodné podmienky – tlakové, teplotné a chemické“ povedal Zeng pre časopis Discover.

V bádaní po mimozemskomo živote tieto vodné svety určite poskytnú vhodný štart pre zaujímavé objavy. NASA navyše čoskoro zvýši svoje snahy o vyhľadávanie nových planét, pričom Transit Exoplanet Survey Satellite (TESS), ktorá začala v apríli tohto roka, zvýšila svoje pokusy o vyhľadávanie v júli. Satelit už dokonca poskytol niekoľko úžasných snímok kométy putujúcej cez vesmír. V súčasnosti zameriava na hľadanie nových planét.

Zdroj: cnet

Pridaj komentár

Zatvoriť