Čo je to hoverboard?
Čo je to hoverboard? | Hoverboard.sk

Čo je to hoverboard?

Čo je to vlastne ten hoverboard? Je to jeho správny názov?

Čítajte článok a dozviete sa odpovede na tieto otázky a ako bonus je ku článku pripojené aj zaujímavé video.

ČO JE TO HOVERBOARD?

Hoverboard je osobný dopravný prostriedok pozostávajúci z dvoch motorizovaných kolies spojených doskou, na ktorej má jazdec nohy. Je to elektronizované a prenosné zariadenie poháňané väčšinou lítium-iónovými batériami. Hoverboardy sú u nás bežne známe aj pod názvami elektroboard, mini segway alebo kolonožka (tento názov sa zaužíval aj keď je to v skutočnosti značka výrobcu).
Pôvodne sa termín hoverboard používal pre vznášajúce sa zariadenie, ktoré sa stalo populárne vďaka filmu Návrat do budúcnosti koncom 80-tych rokov. Hoverboard v takej podobe, ako ho poznáme dnes, bol vynájdený na začiatku roku 2013. Avšak názov hoverboard mu už zostal.
Elektroboardy zvyčajne fungujú ako poháňané skateboardy. Jazdec ovláda rýchlosť presunutím váhy dopredu, dozadu alebo v smere jazdy stláčaním podložiek.
Skutočný hoverboard | Hoverboard.sk

Hoverboardy predstavujú najnovší trend v osobnej doprave. Ich popularita sa výrazne zvýšila vďaka tomu, že na nich s obľubou jazdia aj mnohé celebrity (napríklad Justin Bieber, Chris Brown, Rytmus, Soulja Boy, Wiz Khalifa, Usain Bolt, Jamie Foxx a iný).

AKO HOVERBOARDY FUNGUJÚ?

Jazdec je schopný zostať vo vzpriamenej polohe a byť poháňaný dopredu za predpokladu, že už má s hoverboardom aké-také skúsenosti (hoverboard – návod ako na ňom jazdiť).
Hoverboard sa skladá z nasledujúcich častí:

  • Gyroskop: stará sa o naklonenie hoverboardu, aby ste mohli udržať rovnováhu. Pomáha získavať informácie o nakláňaní dosky.
  • Mikroprocesory: tieto malé procesory regulujú výkon motora. Tiež zaznamenávajú smer, do ktorého sa jazdec navažuje.
  • Batéria: uchováva elektrickú energiu pre hoverboard. Zvyčajne sa používa vysoko-wattová lítiová batéria.
  • Motor: zabezpečuje silu kolies, pohyb vpred a to, aby sa jazdec udržal na doske vyrovnaný a vzpriamený.

Tieto komponenty spolupracujú s cieľom zabezpečiť správny výkon a riadiť náklon tak, aby jazdec zostal vzpriamený a bol schopný pohybovať sa riadenou rýchlosťou. Užívateľ stojí na plošine medzi kolesami a nastavuje rýchlosť a smer dosky tým, že prenáša svoju váhu na nohách.
Každý hoverboard je odlišný, čo znamená, že každý z nich používa inú batériu, mikroprocesory a motory.

Tieto tanečníčky zvládli ovládanie hoverboardu ľavou zadnou (dokonca aj pravou prednou):

 

HOVERBOARD – RÝCHLOSTI

Väčšina známych hoverboardov sa dokáže pohybovať rýchlosťou medzi 10 a 16 kilometrov za hodinu (v prípade detských hoverboardov to je kvôli bezpečnosti 6 km/h). Niektoré hoverboardy vedia dosiahnuť rýchlosť až 19 kilometrov za hodinu.
To, akú rýchlosť váš hoverboard dosiahne závisí od viacerých faktorov. Medzi ne radíme model hoverboardu, povrch, po ktorom jazdíte, hmotnosť jazdca a iné.

Chcete zohnať hoverboard lacno, zvoliť si jeho výkon, či obľúbenú farbu? Prezrite si katalóg:

Zobraziť katalóg produktov

Pridaj komentár

Zatvoriť