Je Bitcoin stabilná mena? Viete ktorá kryptomena je stabilnejšia?

Je Bitcoin stabilná mena? Viete ktorá kryptomena je stabilnejšia?

Kryptomeny (známe aj ako digitálne meny) sú dnes novodobou zlatou horúčkou. Investori každý deň obchodujú s miliardami v kryptomenách. Ich hodnota sa mení nepredvídateľne a veľmi prudko. Aj preto sú niektorými považované za vysoko rizikové investície.

Mohla by nás však presvedčiť stabilnejšia a menej volatilná kryptomena, aby sme digitálne peniaze nepovažovali za špekulatívnu investíciu, ale za niečo viac? Napríklad za „inteligentnú“ menu?

Aká je stabilita kryptomien?

Dnes existuje viac ako 1500 druhov kryptomien. Medzi najznámejšie patria Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin… Obchoduje sa s nimi na viac ako 190 burzách po celom svete.

Ich hodnota často prudko stúpa a vzápätí klesá (tzv. vysoká volatilita). V roku 2017 cena Bitcoinu stúpla na takmer 18 000 dolárov a v priebehu niekoľkých mesiacov stratila až dve tretiny svojej hodnoty. V súčasnosti ho možno vymeniť za zhruba 6 000 dolárov.

Táto nestálosť môže byť výhodná pre obchodníkov špekulantov, pretože čím je vyššia volatilita, tým je vyšší aj potenciálny výnos. Naopak, posilňuje povesť kryptomien ako vysoko rizikových investícií.Burza - stabilita a volatilita Bitcoinu

Čo sú stablecoins?

V dnešnej dobe zaznamenávame rastúci počet krypto start-upov, ktoré vyvíjajú alternatívy známe ako „stablecoins“ (stabilné meny). Stablecoins sú digitálne meny, ktorých hodnota je viazaná s tradičnými fiat menami (ako americký dolár, britská libra alebo japonský jen). Ich cieľom je znížiť volatilitu a zvýšiť dôveru kryptomien.

Tether

Napríklad Tether z Hongkongu zamieňa hotovosť za digitálnu menu, pričom hodnotu viaže na cenu národných mien (ako americký dolár, euro a jen). Každý Tether je vždy ekvivalentný ku tradičnej mene, t.j. 1 USD ₮ (Tether) je vždy rovný 1 americkému doláru.

Doposiaľ si na trhu vymenil fiatovú menu vo výške 2,1 miliardy eur do digitálnej meny. Tether má 90 % dominanciu na trhoch so stable coinami. To je dostatočne lákavá vidina pre niektoré ďalšie spoločnosti, aby investovali do stable coinov.

USD Coin

Napríklad finančná krypto spoločnosť Circle spúšťa nový token nazývaný USD Coin. Je to digitálna verzia amerického dolára. Hodnota 1 USD Coinu sa bude rovnať hodnote 1 amerického dolára, čím sa udrží stabilná hodnota meny.

„USD Coin predstavuje neuveriteľnú silu pre dolár,“ tvrdí Jeremy Allaire, generálny riaditeľ spoločnosti Circle. „Je to v podstate dolár, ktorý funguje na blockchaine.“ (USD Coin od spoločnosti Circle bude bežať na blockchaine od Ethereum).

„Predstavte si digitálnu menu v amerických dolároch, s ktorou môžete uskutočňovať platby, používať ju na krypto sieťach alebo v inteligentných zmluvách na vyplácanie dividend, a ktorú môžete kedykoľvek previesť na fiatovú menu,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Jeremy Allaire.

„Krypto predstavuje ďalšiu vrstvu infraštruktúry pre internet,“ hovorí. „Umožní vám pohybovať s peniazmi rýchlosťou svetla po svete a zadarmo. Tiež ponúkne záväzné, overiteľné zmluvy, ktoré umožnia spolupracovať každému s každým.“

USD Coin - stable coins„V budúcnosti tu bude mnoho firiem, ktoré budú používať tokeny na zvyšovanie tržieb. Napokon ich budú podporovať aj centrálne banky,“ tvrdí Allaire.

Spoločnosť Circle je finančne podporovaná aj inými spoločnosťami, napr.: Goldman Sachs Group a Baidu. Jej odhadovaná hodnota je zhruba 3 miliardy dolárov. Nedávno prilákala investície vo výške 110 miliónov dolárov, ktoré priviedli investori ako napríklad čínsky gigant v ťažbe kryptomien Bitmain.

StableUSD

Kory Hoang je zakladateľom firmy Stably vo Vancouveri. Stably vyvíja StableUSD, ďalšiu stabilnú menu viazanú na americký dolár. Podnikateľ, ktorý sa narodil vo Vietname, verí, že odvetvie s kryptomenami predstavuje „obrovskú príležitosť“, najmä pre ľudí v krajinách s nestabilnými menami.

„Pouliční predavači ovocia v Zimbabwe by mohli prijať vašu digitálnu platbu prostredníctvom aplikácie,“ hovorí. „Ich fiat mena je takmer bezcenná, ale môžu obdržať tokeny v priebehu pár sekúnd a následne ich veľmi ľahko predať za malú províziu.“

Obi Nwosu, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Coinfloor (krypto-zmenáreň), hovorí: „Existujú asi dve miliardy ľudí, ktorí sú bez bankovej služby, čo znamená, že nemajú prístup do sveta elektronického obchodovania. Bitcoin a kryptomeny dávajú týmto ľuďom prístup za oveľa nižšie náklady, ale aj s nesporne nižšou ochranou.“

Ako riešiť problém vysokej volatility?

V odvetví digitálnych mien však existujú spory týkajúce sa najlepšieho spôsobu zníženia ich volatility.

Spoločnosť Coinfloor dúfa, že vyrieši problém volatility tým, že do sektora pritiahne viac peňazí. Sú presvedčení, že väčšie objemy obchodov povedú k efektívnejšiemu trhu.

Avšak Nwosu dopĺňa, že predtým ako budú veľké inštitúcie ochotné zveriť reálne peniaze bude nutná lepšia regulácia.“ Obavy zo zneužitia kryptomien (napríklad na pranie špinavých peňazí a financovanie terorizmu) stále zostávajú prekážkou pre prijatie meny vo veľkom,“ hovorí.

Nwosu sa ďalej domnieva, že je to stále lepšia možnosť ako vydať sa cestou stablecoinov. Stablecoiny totiž vyžadujú centrálnu organizáciu, ktorá by podporovala digitálne tokeny. S tým sú spojené aj dodatočné náklady. Navyše, táto štruktúra je v rozpore s decentralizovanou povahou kryptomien a technológiou blockchain. Môže to byť „najhorší scenár z oboch svetov“, hovorí.

Zdroj: bbc.com

Pridaj komentár

Zatvoriť