Android (od Googlu) o nás zdieľa viac údajov, ako si myslíme

Android (od Googlu) o nás zdieľa viac údajov, ako si myslíme

Nová štúdia zistila, že systém Android v našich mobilných telefónoch o nás možno zdieľa ešte viac údajov, ako sme si doteraz mysleli.

Avšak Google označuje tieto tvrdenia za „prehnane zavádzajúce„.

Google spochybňuje zistenia spomínanej štúdie o zdieľaní údajov.

Naše osobné údaje v ohrození?

Nová štúdia naznačuje, že spoločnosť Google zhromažďuje viac údajov, než si bežný používateľ uvedomuje.

Google zhromažďuje všetky druhy údajov o každom, kto využíva ich služby. Tieto údaje zhromažďuje v priebehu celého dňa. Tieto údaje zahŕňajú informácie ako napr. to, ktorou cestou ste sa dnes vybrali do práce až po hudbu, ktorú ste dnes počúvali. Za spomínanou štúdiou stojí profesor Douglas C. Schmidt. Štúdia bola zadaná spoločnosťou Digital Content Next (DCN). DCN je obchodná skupina zastupujúca digitálnych vydavateľov.

Android Google - údaje o poloheVeľká časť týchto údajov je zbieraná pasívnymi spôsobmi. Medzi ne patria napríklad informácie o polohe odosielané spoločnosti Google aj vtedy, keď ľudia aktívne nepoužívali svoje Android smartfóny ani prehliadač Chrome. Android aj Chrome sú oba produktmi spoločnosti Google a sú najobľúbenejšími službami vo svojich triedach.

Nečinný Android smartfón s prehliadačom Chrome v pozadí odoslal informácie o polohe spoločnosti Google 340-krát za 24 hodín (čo je viac ako 14-krát za hodinu). „Koniec koncov tak spoločnosť Google vie určiť záujmy používateľov s pozoruhodnou presnosťou,“ píše Schmidt v štúdii.

Čo na to Google?

Po konfrontácii Google napadol uvedené zistenia a naznačil, že štúdia môže byť predmetom konfliktu záujmov. Podotýka, že jej autor bol už predtým svedkom v prípade porušenia autorských práv (v ktorom figuruje aj Google).

„Táto správa bola zadaná profesionálnou skupinou DC lobistov a bola spísaná svedkom pre spoločnosť Oracle v rámci prebiehajúcich sporov ohľadne autorských práv so spoločnosťou Google,“ povedal hovorca pre Google v e-mailovom vyhlásení. „Takže nie je prekvapením, že obsahuje prehnane zavádzajúce informácie.“

Spoločnosť Google a spoločnosť Oracle v súčasnosti vedú súdny spor približne vo výške 9 miliárd dolárov za porušenie autorských práv. Spor sa vedie v súvislosti s používaním softvéru Java v operačnom systéme Android. V marci americký federálny odvolací súd zrušil skoršie rozhodnutie lebo zistil, že spoločnosť Google prekročila zásady spravodlivého používania, keď použila aplikáciu Java v mobilnom operačnom systéme.

Profesor Schmidt neodpovedal okamžite na žiadosť o komentovanie situácie.

Štúdia tiež tvrdí, že spoločnosť Google si dokáže spojiť anonymne zhromažďované údaje s používateľskými účtami. To najmä prostredníctvom svojich reklamných nástrojov, napríklad DoubleClick ID cookie.

Spoločnosť Google bola podrobená vyšetrovaniu kvôli ochrane osobných údajov. Minulý mesiac zaslal Domáci výbor pre energetiku a obchod list materskej spoločnosti Google Alphabet s otázkou, ako spoločnosť Google zhromažďuje údaje prostredníctvom služieb určovania polohy, mobilných veží, hotspotov Wi-Fi a Bluetooth pripojení, najmä ak sú zariadenia offline alebo nečinné. Spoločnosť Google zatiaľ na žiadosť neodpovedala.

Minulý týždeň vyšetrovanie Associated Press zistilo, že služby Google na zariadeniach s Androidom a na telefónoch iPhone sledujú a ukladajú údaje o vašej polohe aj vtedy, keď v nastaveniach ochrany osobných údajov vypnete históriu polohy. Spoločnosť Google teraz v súvislosti s týmto problémom čelí súdnemu konaniu.

Zdroj: cnet.com

Pridaj komentár

Zatvoriť